REKRUTACJA 2019/2020

   

Lokalizacja

   

Linki  

 

 

 

   

STATYSTYKI  

978420
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
462
1646
8092
959883
29455
39220
978420

Your IP: 54.173.237.152
2019-02-21 04:52
   

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyło się podsumowanie związane z realizacją podjętych działań na rzecz propagowania bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz kultury szacunku w sieci w związku z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu.  We wtorek 6 lutego w całej Polsce obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Już po raz czternasty nasz kraj przyłączył się do tego międzynarodowego święta, w którym uczestniczy 130 państw z całego świata. Ponad 2 700 lokalnych akcji edukacyjnych, dziesiątki tysięcy dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i pedagogów zaangażowanych w promowanie odpowiedzialnego korzystania z Internetu – w taki sposób obchodzimy to święto w Polsce. Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To wartość, bez której nie można zbudować kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami w Internecie, takimi jak cyberprzemoc czy hejt.

Z przeprowadzanych badań wynika, że środowisko Internetu jest często przez samą młodzież odbierane jako zagrażające i agresywne. Prawie 60% respondentów w wieku 13-17 lat było świadkami wyzywania, poniżania i ośmieszania swoich znajomych w sieci. Niemal jedna trzecia przyznała, że sami byli ofiarami wyzwisk, a co piąty doświadczył ośmieszania w Internecie. Alarmujący jest fakt, że tylko 22% młodych ludzi o tych przykrych i obciążających emocjonalnie sytuacjach informuje dorosłych. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie jest ważne dla nas wszystkich.

W miesiącu styczniu i lutym nasza szkoła podjęła szereg działań na rzecz propagowania bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz kultury szacunku w sieci z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.

 • 12.01.2018 umieściliśmy informację na temat Dnia Bezpiecznego Internetu 2018 na szkolnej stronie internetowej naszej szkoły zgłaszając swoją inicjatywę ogólnopolskiemu organizatorowi.
 • W klasach I - III przeprowadzane były pogadanki oraz zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. W ramach zajęć komputerowych uczniowie oglądali filmy „Owce w sieci”.
  Uczniowie poznali serwis sieciaki.pl. Poznali zasady, którymi należy się kierować podczas korzystania z zasobów sieci oraz z konsekwencjami prawnymi niewłaściwego użytkowania Internetu. Podczas zajęć zostały wykorzystane kreskówki. Uczniowie wykonali również prace plastyczne na temat „Bezpiecznego korzystania z Internetu”, które zostały umieszczone na gazetkach znajdujących się w klasach.
 • W klasach IV – VII nauczyciele zapoznali uczniów z tematyką bezpiecznego Internetu na lekcjach informatyki i zajęć komputerowych w oparciu o platformę e-learningową. Wychowawcy klas realizowali lekcje poświęcone bezpieczeństwu w sieci. Przeprowadzone zajęcia uświadomiły uczniom zagrożenia jakie czyhają na nich w Internecie. Uczyły umiejętności zachowania się w sytuacjach ryzykownych, wykazywały potrzebę stosowania zasad bezpieczeństwa w Internecie (ochrona danych, ograniczone zaufanie, ochrona sprzętu przed zagrożeniami, legalność oprogramowania). Uczniowie poznali reguły stosowania netykiety. Zostali zapoznani z procedurami zachowania podczas zauważenia cyberprzemocy.
 • W trosce o bezpieczeństwo korzystania z Internetu uczniowie kl. I - VII zostali zapoznani ze stronami internetowymi, na których można szukać informacji lub pomocy w razie nieprzewidzianych, niebezpiecznych sytuacji.
 • Uczniowie klasy VII przygotowali plakaty „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci” o charakterze informacyjno - edukacyjnym dla uczniów i rodziców.
 • Uczniowie klasy VI przygotowali prezentacje multimedialne "Bezpieczny Internet".
 • Uczniowie klasy V wykonali plakaty na temat „Netykieta w Internecie”.
 • Uczniowie klasy IV przygotowali rysunki, plakaty o tematyce bezpieczeństwa w Internecie.
 • W podejmowane działania włączeni zostali także rodzice, dla których zostały przygotowane informacje na stronie internetowej szkoły. Informacje o sygnałach uzależnienia dziecka od gier komputerowych, Internetu, miejscach pomocowych. Zaproponowany został im kurs e-learningowy o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie „Bezpiecznie Tu i Tam”.
 • Również nauczyciele korzystali z kursu e-learningowego dotyczącego bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz z materiałów do pobrania dla profesjonalistów zaproponowanych przez platformę edukacyjną.

Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane są pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Podczas obchodów podkreślamy to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Chcemy również zwrócić szczególną uwagę na potencjał sieci, który dzieci i młodzież może wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami, jak również jako formę twórczej rozrywki.

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

   

CERTYFIKATY

Naszej szkole przyznano
CERTYFIKATY

          

 

 

 

   
© Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki 2016